WYJAŚNIAMY: Czy Polacy pracujący za granicą będą musieli składać w Polsce PIT?

  • 02.10.2020, 07:51 (aktualizacja 07.10.2020, 09:09)
  • Piotr Dobroniak

Podziel się:

Oceń:

WYJAŚNIAMY: Czy Polacy pracujący za granicą będą musieli składać w Polsce… Photo credit: freshoo.com on Visual hunt / CC BY WYJAŚNIAMY: Czy Polacy pracujący za granicą będą musieli składać w Polsce PIT?. Zdjęcie ilustracyjne.
O obowiązku składania PIT-u w Polsce przez Polaków pracujących za granicą mówiło się już kilka lat. Do tej pory nasi rodacy to lekceważyli ale już od stycznia tego roku na niektórych z nich ciąży taki obowiązek.

Nowe przepisy wynikają z podpisanej przez Polskę konwencji MLI, która generalnie ma utrudnić pranie brudnych pieniędzy oraz unikanie płacenia podatków.

Deklaracja o przyjęciu konwencji została podpisana w Paryżu w czerwcu 2017 roku przez prawie 100 państw, w tym Polskę i Wielką Brytanię.

Od momentu wejścia w życie ustawy, poprzednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zmieniają się.

Dla Polaków to zmiana istotna, ponieważ tego typu umowy dotyczą aż 78 państw z którymi Polska je podpisała.

To, czy będziemy musieli składać PIT-y również w Polsce, będzie zależało od tego czy dany kraj ratyfikował konwencję.

Brytyjski parlament uczynił to w czerwcu 2018 roku.

 

Czy musisz złożyć PIT w Polsce jeśli pracujesz za granicą?

Swoje zeznania podatkowe jako pierwsi złożą ci Polacy, którzy pracują np. w Słowenii i Austrii.

W tym przypadku trzeba „wyspowiadać się” ze swoich zagranicznych dochodów przed urzędem skarbowym w Polsce, już za poprzedni 2019 rok.

Co ważne, dotyczy to osób, które mają rezydencję podatkową w Polsce, nawet jeśli nie mają tam żadnych dochodów.

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii będą musieli złożyć zeznanie podatkowe w Polsce za rok 2020.

Czas mają do końca kwietnia 2021 r.

 

Kto ma rezydencję podatkową w Polsce?

Najważniejsza rzecz: rezydencja podatkowa w Polsce nie jest równoznaczna z obywatelstwem polskim.

Żeby być rezydentem podatkowym trzeba spełnić pewne warunki i takim warunkiem jest na przykład posiadanie najbliższej rodziny w Polsce.

Najbliższą rodzinę rozumiemy jako współmałżonka albo dzieci.

Dopiero w przypadku, kiedy najbliższej rodziny brak, o rezydencji podatkowej przesądza to, w którym kraju mamy więcej przychodu i ile czasu w nim przebywamy.

W przypadku pobytu w Wielkiej Brytanii w ciągu roku minimum 183 dni, jeśli nie mamy w Polsce rodziny, domu czy większych przychodów od tych pobieranych w Wielkiej Brytanii, jesteśmy rezydentami podatkowymi tej ostatniej.

Jeśli występuje przynajmniej jedna z powyższych zależności w Polsce, wtedy nasza rezydencja podatkowa jest również w Polsce.

 

Czy będzie ścigać cię urząd skarbowy w Polsce?

Było kiedyś takie przysłowie, że „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”.

Podobnie jest z urzędami skarbowymi w Polsce. Co który, to inna interpretacja przepisów podatkowych.

Należy pamiętać, że urzędy skarbowe dysponują odpowiednimi narzędziami, żeby ustalić gdzie dany podatnik przebywa.

Brexit wcale nie utrudni tego polskim urzędom, ponieważ podpisana konwencja MLI nie ma związku z członkostwem w Unii Europejskiej.

Nie każdy o tym wie, ale w przypadku wyjazdu z kraju na stałe, trzeba w urzędzie skarbowym złożyć formularz informujący o zmianie miejsca zamieszkania.

Taki formularz to "ZAP-3" – bez tej informacji dla potencjalnego urzędu skarbowego w Polsce jesteśmy dalej podatnikiem.

Mało tego, jeśli tego nie zrobimy, to powinniśmy zadeklarować swoje dochody obojętnie gdzie na świecie je uzyskaliśmy.

 

Czy muszę zapłacić podatek w Polsce?

Może się tak stać, jeśli za granicą pracujesz tylko kilka miesięcy w roku.

Wtedy urząd skarbowy będzie mógł nakazać ci płacić w ciągu roku podatkowego zaliczkę na poczet przyszłego podatku.

Jeśli zapłacisz podatek w kraju w którym zarobiłeś pieniądze, będziesz mógł zapłacony tam podatek odliczyć ze swojego PIT-u w Polsce.

Nie będziesz musiał nic dopłacać w Polsce jeśli twoje zarobki w Wielkiej Brytanii wynikają z umowy cywilnoprawnej albo umowy o pracę.

Jednak obowiązek złożenia PIT-u dalej będzie na tobie ciążył jeśli spełniasz warunki polskiej rezydencji podatkowej.

 

Czy emerytura ma związek z podatkami w Polsce?

I tu niestety dla brytyjsko-polskich emerytów jest zła wiadomość.

Jeśli pobieracie w Polsce emeryturę z kraju, który podpisał konwencję MLI, a takim krajem jest również Wielka Brytania, może się okazać, że będziecie musieli zapłacić większy podatek.

Jaki? Wszystko zależy od wysokości emerytury i progów podatkowych jakie będą obowiązywać w Wielkiej Brytanii w momencie wypłacania wam emerytury.

Na tej podstawie urząd skarbowy w Polsce doliczy wam podatek albo i nie.

 

Co jeśli nie zapłacę podatku w Polsce albo nie złoże PIT-u?

Spotka cię każące ramię sprawiedliwości i gorący kocioł w piekle.

To oczywiście trochę żartobliwe podejście do ewentualnych konsekwencji.

Jednak kara jest jak najbardziej realna.

W zależności od wysokości zobowiązania wobec urzędu skarbowego w Polsce, niezapłacony podatek albo niezłożenie PIT-u we właściwym czasie, narazi nas na odsetki i kary.

Na tej podstawie urząd w Polsce zadecyduje czy będzie to traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

 

Najlepiej swoją sytuację prawno-skrabową sprawdzić w swoim urzędzie podatkowym w Polsce.

W tym w którym jesteśmy zarejestrowani, albo w ostatnim w którym byliśmy zarejestrowani przed wyjazdem z Polski.

W przypadku konwencji MLI może nie udać się „przeczekanie” kłopotów i będą się one jedynie nawarstwiały.

 

ŹRÓDŁO: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/konwencja-mli/stosowanie-mli/

Piotr Dobroniak

Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu WielkaBrytaniaOnline.co.uk , który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wera
Wera 26.03.2021, 17:04
Wygonili z Polski a teraz chcą pity?
miroslaw.wrobel@hotmail.com
[email protected] 23.03.2021, 18:38
To jest jawne okradanie ludzi w biały dzien ,kwota podatku do zapłaty w polsce z UK to ok 30000 zł .Tylko powiedzcie za co? Dlatego że człowiek pracuje i ma polsce rodzine? Złodzieje niech sami sie opodatkują i wszystkich urzedników którzy tylko licza nasze cieżko zarobione pieniądze!!!
Jpis
Jpis 26.02.2021, 08:45
smieszne ze oni walcza z "praniem" brudnych pieniedzy a politycy i rzad pierze ich najwiecej.
Jarek
Jarek 17.12.2020, 19:47
A co jeśli ma się podwójne obywatelstwo?
Paweł Jankowski
Paweł Jankowski 17.12.2020, 13:45
Jeśli nie jestem zameldowany w Polsce i nie pracuje to jestem bezdomny i nie mam prawa do darmowego leczenia związku z tym prawo mówi samo za siebie że mnie nie interesuje polskie prawo np. przymusowego zusu i inne tym podobne. Nic nie płacę.
Anna Łagowska
Anna Łagowska 17.12.2020, 13:29
Witam od 8 lat przebywam w Anglii. Mam umowę o pracę. W Polsce mam mieszkanie własnościowe ale przebywają w nim pelnoletnie dzieci i to one robią wszelkie opłaty związane z mieszkaniem. Są tam zaledowane tak samo jak i ja. Co w takim przypadku? Dodam że nie osiągam w Polsce żadnego przychodu i jestem tam dwa razy do roku w sumie może miesiąc. Proszę o pomoc. Anna
mex
mex 16.11.2020, 18:36
Witam, Pracuję w UK od 5lat, nie mam żadnego zameldowania w Polsce, przed wyjazdem nie składałam zadnego formularza ZAP-3, bo prędzej czy pózniej zamierzam wrócić do Polski. Moją jedyną rodziną jest córka, która mieszka w Polsce, ale jest juz dorosła. W Polsce byłam ostatnio 4 lata temu. Mam stały kontrakt od pracodawcy na pracę w UK. Czy będę musiała zapłacić podatek?
Jack Strong
Jack Strong 12.11.2020, 11:28
Witam ,mam takie pytanie mieszkam i pracuje w UK od 13(w Pl przebywam 14 -20 dni w roku ) lat ,w Pl mam emeryture policyjna ,w kwocie 910 zl ,mam kontow bankowe w Pl ,mam mieszkanie ktore jest na mnie ale mieszka w nim moj tata nie mam z tego zadnych dochodow ,czy wtedy musze zapalcic podatek
B.
B. 04.11.2020, 15:40
Poza granicami Polski mieszka multum Polakow w samym UK mieszka okolo 750 tysiecy. Czy sprzeciw narodu Polskiego za granicami dalby cos ? Ile podpisow musi byc zlozone by rzad zmienil ustawe? a jezeli otrzyma duza ilosc podpisow a ustawy nie zmieni to czy to nie bedzie dyktatorstwo?
Dobra zmiana
Dobra zmiana 01.11.2020, 20:31
Mieszkam15 lat w uk i zamierzam placic tym zlodzieja Polska nie dala mi nic dlatego jestem tu brzydze sie tym rzadem ludzie obudzcie sie za co placic a co oni nam dali o czym mowicie sami sobie daja miliony premii a od ludzi biora co sie tylko da to zwykle kur.. i tyle
Mika 1956
Mika 1956 02.12.2020, 14:05
Szlag czlowieka może trafić, na to jawne sk...synstwo !!!!
Agnieszka
Agnieszka 29.10.2020, 12:19
Dzien dobry. Od 13 lat mieszkam w UK. W zeszlym roku kupilam mieszkanie w PL oraz zaciagnelam kredyt tez w PL Jestem zameldowana u rodzicow w inner czesci kraju niz mieszkanie. Czy bede musiala skladac zeznanie podatkowe oraz placic podatek?
GRZEGORZ
GRZEGORZ 08.12.2020, 20:03
tak
Karo
Karo 23.10.2020, 18:34
Witam mam slub z holendrem i przebywam tu juz przeszlo 10 lat corke tez mam przy sobie a W pl mam jedynie meldunek tez bede musiala placic
Pusio
Pusio 21.10.2020, 15:00
Głosować na Konfederację, która ma w programie likwidację podatku dochodowego i problem sam się rozwiąże.
Czeslaw
Czeslaw 29.10.2020, 23:54
To już wolę płacić
Wojtek
Wojtek 30.11.2020, 12:06
To płać biednych i głupich nie brakuje
Eve
Eve 15.10.2020, 20:02
Co w przypadku jesli na stale wraz z dziecmi mieszkam w UK. W PL nie mam zadnych dochodow ale rodzice przepisali na mnie dom oraz dzialke? W domu mieszka mama, dzalka sobie stoi pusta. Ani z domu ani z dzialki nie pobieram zadnych korzysci finansowych. Dziekuje
Gt
Gt 15.10.2020, 08:13
Już tym *** place Sasina Dudy kaczory *** cioty. Tylko kradną i zabierają *** cioty zarazi. Covidem i zdychać *** *** PL i *** PiS
Pirania
Pirania 11.10.2020, 16:14
Pracuje w uk 13 lat kupilem dom w polsce zeby wrocic do kraju ale mam zaciagniete 2 kredyty w uk .Za 2 lata splace .Czy Rzad polski wzial pod uwage takich obywateli ?.ktorzy maja 2 prace by to splacic i ich dochody niestety przekrocza roczny dochod 85000.
Gisia
Gisia 06.10.2020, 21:19
Witam mam pytanie jezeli nie jestem zarejestriwana w uzedzie skarbowym i nie mam numeru NIP bo nigdy nie pracowałam w Polsce ale mam mieszkanie własnościowe za które płace to czy będę musiała sie rozliczać z podatku
Aga
Aga 06.10.2020, 20:46
Mieszkam w angli od 15 lat mam mieszkanie w którym mieszka moja siostra z rodzina nie pobieram zadnych oplat za to mieszkanie jestem tylko wlascicielem czy w takim wypadku musze placic podatek?
Ona
Ona 06.10.2020, 15:14
Od 4 lat mieszkam z mężem i dzieckiem w UK dom budujemy w Pl
tzn że nie będę musiała płacić podatku w PL?
Renata
Renata 02.10.2020, 18:40
Witam.Ja od 10 lat mieszkam i pracuję w UK.Dzieci mam w PL ,ale są dorosłe i mieszkają oddzielnie.Jestem wdową.Od 2019 r od lipca otrzymuję Polską emeryturę.Otrzymuję ją w całości tzn bez potrącania podatku i ubezpieczenia w PL,ponieważ mój ośrodek życia jest w UK.Do tej pory było,że nie ma podwójnego opodatkowania więc rozliczam się w kraju w którym pracuję,więc z Polskiej emerytury też rozliczam się w UK.Takiej informacji udzielili mi w ZUS .Za 3 lata zamierzam wrócić do kraju na stałe.Od zeszłego roku wynajmuję moje mieszkanie w PL-ale podatek za ten wynajem płacę w PL.W UK pracuję na cały etat.Do Pl jeżdzę 2 razy w roku na 2 tygodnie.W PL nie złożyłam zeznania ZAP-3,bo po prostu nie wiedziałam że coś takiego jest.
-Czy będę musiała płacić w PL podatek od emerytury?
-Czy będę musiała płacić podatek w PL od zarobku w UK?
Czy Polską emeryturę i Angielskie zarobki mi zsumują i od nich będę płacić w PL podatek?
-I jeśli tak,to ile?
-Czy jeśli będę płacić podatek w PL od angielskich zarobków ,to ten okres będzie mi się liczył do zwiększenia Polskiej emerytury?-jako lata składkowe w PL?
od
od 05.10.2020, 08:02
To czy będzie płacony podatek będzie zależało od rozliczenia. W Polsce automatycznie z emerytury rozlicza cię ZUS.
Sprawdź u brytyjskiego księgowego czy musisz płacić podatek od swojej polskiej emerytury w UK. Ponieważ w UK nie płaci się podatku od emerytury.
Jeśli zarabiasz pieniądze w PL - a tym pewnie są pieniądze z wynajmowanego mieszkania - to co najmniej musisz złożyć zeznanie podatkowe w PL.

Pozostałe